Teknoloji

Reklam engelleyici kullananlara YouTube’dan kötü haber: Videoyu izleyemeyecekler!

YouTube, yeni bir deney için modül olarak reklam engelleyici kullanan kişilerin görüntülerini devre dışı bırakacak bir güncelleme üzerinde çalışıyor.

Sosyal medya platformu, kapsamlı resim kitaplığına erişmek isteyen kullanıcılardan reklam engelleyicileri kapatmalarını veya YouTube Premium için ödeme yapmalarını istiyor.

NASIL ÇALIŞIYOR?

Şu anda deneme, aktif reklam engelleyicileri olan dünya çapında küçük bir grup insan üzerinde test ediliyor. İçeriği izlemek için oturum açtıklarında, ayarlarını reklam engelleyicilere izin vermeyecek şekilde değiştirmedikçe veya YouTube Premium’a kaydolmadıkça tüm videolar engellenir.

Yani reklam engelleyiciyi devre dışı bırakmayan kullanıcıların video izlemesi zor olacaktır.

GOOGLE HOPARLÖRDEN AYRINTILI AÇIKLAMA

YouTube ne dedi? Google sözcüsü Oluwa Falodun The Verge’e şunları söyledi:

Reklam engelleyici tespiti yeni değildir ve diğer yayıncılar, izleyicilerden düzenli olarak reklam engelleyicileri devre dışı bırakmalarını ister.

Oynatmayı devre dışı bırakmayı çok ciddiye alıyoruz ve oynatmayı yalnızca izleyicilerin YouTube’da reklamlara izin vermek için tekrarlanan istekleri görmezden gelmesi durumunda devre dışı bırakacağız.

İzleyiciler, yanlışlıkla bir reklam engelleyici kullandıklarını düşünürlerse, istemdeki bağlantıya tıklayarak bu geri bildirimi paylaşabilirler.

İzleyicileri, reklam engelleyicilerin YouTube’un Hizmet Şartlarını ihlal ettiği konusunda bilgilendirmek ve reklamsız bir deneyim için YouTube’da reklamlara izin vermelerini veya YouTube Premium’u denemelerini kolaylaştırmak istiyoruz.

PEKİ BU KISITLAMA ŞİMDİ NEDEN GELİYOR?

YouTube, içerik oluşturucularının çalışmaları için ödeme almasını sağlamak için bu önlemleri aldığını söyledi. Şirketten yapılan açıklamada,

“YouTube’un reklamla geliştirilmiş modeli, içerik oluşturuculardan oluşan çeşitli bir ekosistemi destekliyor ve dünya çapında milyarlarca insanın reklamlar aracılığıyla içeriğe ücretsiz olarak erişmesini sağlıyor.”söylendi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu