Haber

İngiltere Hizb-ut Tahrir’i yasakladı

İngiltere İçişleri Bakanı James Akıllıca, radikal İslamcı Hizb-ut Tahrir örgütünün “terörist” örgüt olarak sınıflandırılarak yasaklanması için hazırlıkların yapıldığını belirtti.

Akıllıca Pazartesi günü yaptığı açıklamada, parlamentonun ilgili kararname taslağına bu hafta karar vereceğini ve yasağın en erken 19 Ocak’ta yürürlüğe girebileceğini söyledi.

Hizb-ut Tahrir’i “terörizmi teşvik eden ve teşvik eden Yahudi karşıtı (Yahudi karşıtı) bir örgüt” olarak nitelendiren Cleverly, örgütün 7 Ekim’de radikal İslamcı Hamas’ın İsrail’e karşı gerçekleştirdiği terör saldırılarını kutladığını ve Hamas savaşçılarını şöyle tanımladığını söyledi: ” kahramanlar”. ekledi.

Meclis’te oylanacak tasarıda, Hizb-ut Tahrir’e destek verenlerin 14 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması ve mal varlıklarına el konulması öngörülüyor.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Hizb-ut Tahrir, geçmişte İsrail’e ve genel olarak Yahudilere yönelik saldırıları övmüştü.” denildi. Açıklamada şöyle devam edildi: “Birleşik Krallık, antisemitizme kesinlikle karşıdır ve terörizme hiçbir şekilde destek verilmeyecektir.”

1953 yılında kurulan Hizb-ut Tahrir, tüm Müslümanları şeriat hukukuyla yönetilen bir teokrasi altında birleştirmeyi amaçlıyor.

Britanya İçişleri Bakanlığı’na göre örgüt, İngiltere’nin yanı sıra ABD, Kanada ve Avustralya’nın da aralarında bulunduğu en az 32 ülkede faaliyet gösteriyor.

Hizb-ut Tahrir, Yahudi aleyhtarı kışkırtma ve şiddet tehditleri nedeniyle 2003 yılından bu yana Almanya dahil birçok ülkede yasaklı örgütler listesinde yer alıyor.

AFP/TY, AK

DW Türkçe’ye hiçbir engel olmadan nasıl erişebilirim?

tire-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu